Kryteria wyszukiwania

2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht żaglowy
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Cypr - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Cypr Najłatwiej można określić Cypr jako "małe państwo - duża wyspa". Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego powoduje, że sezon na tej egzotycznej wyspie trwa cały rok, zaś linia brzegowa jest bardzo różnorodna, od skalistych zatoczek, przez półwyspy, po rozległe piaszczyste plaże. Nic więc dziwnego, że Cypr cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku pod żaglami.

Cypr

Jest to trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, a przy okazji miejsce, gdzie sezon trwa przez cały rok. Linia brzegowa Cypru jest długa (wynosi aż 638 km) i niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy tam zarówno skaliste zatoczki, półwyspy, jak i rozległe plaże - jednym słowem, na pewno nie będziemy się nudzić.

Warto pamiętać, że Cypr leży dokładnie na skrzyżowaniu dawnych szlaków żeglownych, łączących Azję, Europę i Afrykę. Wszystko to sprawia, że od wieków jest on niemal obowiązkowym punktem na żeglarskich trasach - i bardzo dobrze, bowiem znajduje to swoje odzwierciedlenie w ilości marin oraz kotwicowisk.

Jak się tam dostać

Lotnisko znajduje się w Larnace, ok. 15 minut jazdy od mariny w Limmasol. Latają tam np. z Polski LOT czy Wizz Air)

Klimat

Klimat Cypru jest niezwykle przyjazny: zimą temperatura waha się w przedziale 10-12°C, zaś latem możemy liczyć na 26-28°C, chociaż zdarzają się dni, gdy termometr pokaże nawet 40°C.

Okolice wyspy oferują doskonałe warunki dla żeglarzy: w ciągu lata występują głównie wiatry południowo-zachodnie: lekki wiatr z południa pojawia się zwykle nad ranem, zaś po południu skręca na zachodni, zaś jego natężenie wzrasta do 3-4°B. Zimą generalnie wieje słabiej, na poziomie 2, maksymalnie 3°B .

Porady praktyczne

Odwiedzając Cypr, należy pamiętać, że jego mieszkańcy wykazują typową dla południowców postawę względem pracy: urzędy i instytucje państwowe, a także banki i apteki otwarte są zwykle do godziny 13.00. Wyjątkiem jest środa, gdy wszystkie te przybytki działają do wczesnych godzin popołudniowych. W lecie, w godzinach 13.00-16.00 panuje zwyczajowa sjesta i wtedy właściwie wszystko, łącznie ze sklepami, jest zamknięte. Ciekawostką jest, że lokalsi mają swoje zwyczaje, które pojąć turystom: np. zakłady fryzjerskie z jakiegoś powodu nie działają w czwartki. Nie, i już J

Wyspa zamieszkiwana jest przez dwie narodowości, które nie pałają ku sobie szczególną sympatią. Urzędowym językiem na Cyprze jest grecki, ale niemal wszędzie dogadamy się również po angielsku. Obowiązującą walutą jest funt cypryjski, zaś w części tureckiej - lit turecki. Grecy oraz Turcy, którzy dawniej żyli w zgodzie, od czasu wojny domowej i utworzenia Republiki Tureckiej Cypru Północnego stali się zaciekłymi antagonistami i nic nie wskazuje na to, by ten stan miał w przyszłości ulec zmianie.

Obywatele Polski, przybywający na Cypr, nie potrzebują wizy. Warto natomiast pamiętać, że granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać wyłącznie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi.

Wjazd i wyjazd na teren Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze lub morskie, znajdujące się na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny.


 

Porty/mariny

Cypr posiada trzy porty: dwa naturalne  (w Limassolu i Famaguście) oraz jeden sztuczny w Larnace.

Żeglowanie po wodach cypryjskich dostarcza wielu ekscytujących wrażeń, łącząc łagodne warunki żeglugi, niezwykły krajobraz, piękne plaże, zabytki sztuki starożytnej.

Idealnym punktem startowym i bazą jachtów czarterowych jest Marina w Larnace, położna w odległości około 15 minut od międzynarodowego lotniska Larnaca. Żeglowanie po wodach Cypru Północnego, znajdującego się pod okupacją turecką, jest zabronione.

Flota oferowana przez cypryjskich armatorów nie jest duża. Główna baza znajduje się w marinie Limassol.

Imprezy lokalne/festyny

Cypr, ze względu na swoje strategiczne położenie i bogatą historię, może poszczycić się niezwykle bogatymi tradycjami; znajduje to swoje odzwierciedlenie nie tylko w zabytkach, ale też w lokalnej kuchni, tańcach, śpiewach oraz legendach. Wszystko to sprawia, że wyspa sama w sobie stanowi jedną wielką atrakcję. Jakby tego było mało, w sezonie letnim organizowane są liczne imprezy, wśród których szczególnie godne polecenia są:

 

 • Wielkanoc
 • Festiwal Dzikich Kwiatów Cypru, przypadający na przełom kwietnia i maja
 • Festiwal Truskawek odbywający się w lipcu oraz we wrześniu
 • koncerty przy Pełni Księżyca w Limassol, Pafos i innych miastach, odbywające się na przełomie sierpnia i września
 • Festiwal Lefkary oraz Festiwal Wina w Limassol - organizowane we wrześniu  imprezy, którym towarzyszy bezpłatna degustacja wina
 • Festiwal Afrodyty w Pafos, odbywający się w październiku
 •  

  Topowe atrakcje

  Prawda jest taka, że Cypr to miejsce, do którego z pewnością będziecie chcieli wrócić; i bardzo dobrze, bowiem praktycznie niemożliwe jest, by podczas jednych wakacji nacieszyć się wszystkimi urokami tej wyspy. Do szczególnie wartych polecenia miejsc należą:

  Nikozja - stolica Cypru, przez której centrum przebiega granica, dzieląca wyspę na część grecką i turecką. Szczególnie urokliwym miejscem jest Stare Miasto. Warto także zwiedzić lokalne muzea: Miejskie w Leventis, Muzeum Biznatyjskie oraz Muzeum Cypru.

  Limassol - „wodna stolica” wyspy, a zarazem popularny port rybacki, położony nad Zatoką Akrotiri. Na miejscu, oprócz wspaniałych zabytków, znajdziemy również wspaniałą plażę z deptakiem, modnymi sklepami oraz pubami. W Limassol koniecznie należy zobaczyć zamek, w którym znajduje się Muzeum Średniowieczne oraz dwa meczety - Cami Kabir oraz Cami Jedid.

  Larnaca - tu poczujemy prawdziwy śródziemnomorski klimat: wąskie uliczki Starego miasta, zaciszne kafejki, sklepiki oraz winiarnie. Zacumować możemy w miejskim porcie, jednak warto wybrać się również poza miasto i zobaczyć trochę mniej zatłoczone plaże, słone jezioro, a przy odrobinie szczęścia - również flamingi.

  Aja Napa - jeden z najbardziej popularnych kompleksów turystycznych wyspy, słynący z pięknych, piaszczystych plaż.

  Przemieszczając się wzdłuż wybrzeża na pograniczu Limassola i Pafos, napotkamy kolejne ciekawe atrakcje: średniowieczny zamek Kolossi, wielki amfiteatr w Kurion, starożytne Palea Pafos.

  Niewątpliwą atrakcją są również wspaniałe, białe klify, ze słynnym głazem Petra tu Romiu, upamiętniającym miejsce wyłonienia się z piany morskiej Afrodyty, która oprócz sprawowania oficjalnej funkcji bogini miłości, pełni również fuchę patronki Cypru. Ruiny świątyni poświęconej Afrodycie możemy oglądać w pobliskim Nea Pafos.