Kryteria wyszukiwania

2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht żaglowy
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Litwa - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Litwa Mierzeja Kurońska to wystarczający powód, by wybrać się na litewskie wybrzeże. Ten osobliwy fragment wybrzeża, objęty ochroną Parku Narodowego, oraz Kłajpeda i mniejsze kurorty jak Pervalka, Preila czy Połąga, mogą być przystankiem w żeglarskiej drodze do Łotwy, Estonii, Szwecji i Finlandii. Warto wybrać się na Litwę tym bardziej, że nie jest do tego potrzebna ani wiza, ani znajomość języka. Podróż nie wymaga też długich przygotowań. Wystarczy wsiąść do samochodu lub autobusu.

Litwa ze stolicą w Wilnie jest niewielkim państwem leżącym w Europie Północnej, należącym do Unii Europejskiej, a przed rokiem 1990 stanowiącym część dawnego ZSRR. Początki historii stosunków polsko-litewskich sięgają wieku XIII. Polacy i Litwini żyją w sąsiedztwie, łowią ryby w Bałtyku i żeglują. Polscy miłośnicy żagli dość często obierają kierunek do Kłajpedy jako miejsca docelowego lub jednego z przystanków w drodze na północ (Łotwa, Estonia, Szwecja i Finlandia).

Ten niewielki kraj cechuje się nizinnym krajobrazem, umiarkowanym klimatem i dużą ilością jezior. Litwa ma zaledwie 99 km wybrzeża morskiego (najmniej spośród wszystkich krajów nadbałtyckich), które jest bardzo słabo urozmaicone, dlatego większość żeglarzy spędza na Litwie kilka dni i obiera kierunek północny. Na przeważającym odcinku niemal stukilometrowej linii brzegowej wybrzeże jest wyrównane i płaskie. Jedynie na południu, przy granicy z Rosją (obwód kaliningradzki), brzeg morski urozmaicają małe, płytkie zatoki. W niewielkiej odległości od zwartego obszaru lądowego, równolegle do wybrzeża, ciągnie się Mierzeja Kurońska, oddzielona od lądu Zalewem Kurońskim.

Litwa leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, o wzrastających w kierunku wschodnim cechach kontynentalnych. Charakterystyczną cechą klimatu Litwy są silne wiatry i szybkie zmiany pogody. Średnia temperatura w lipcu waha się w granicach 17-18°C. Liczba dni upalnych jest niewielka, jednak ze względu na przejściowość klimatu podobnie jak w Polsce, także i na Litwie odnotowuje się co najmniej 20 dni z temperaturami 30°C i wyższymi.

Baza czarterowa znajduje się Old Port marina w Kłajpedzie. Do dyspozycji żeglarze mają 5 jachtów 3-kabinowych marki Sun Odyssey.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Kłajpeda (dawniej Memel) - to trzecie pod względem wielkości miasto na Litwie, główny port litewski, ważne centrum handlowe, przemysłowe i kulturalne, stolica Litwy Zachodniej. Miasto leży nad Bałtykiem, w części kraju zwanej Małą Litwą, która obejmuje zachodnie wybrzeże od ujścia Niemna do granicy z Łotwą. Jest to region ciekawy ze względu na różnorodność wpływów kulturowych i bogatą historię. Warte odwiedzenia jest niewielkie Stare Miasto, muzea, Carillon (największy instrument muzyczny na Litwie składający się z 48 dzwonów) oraz Muzeum Morskie-Akwarium z delfinarium w starej pruskiej twierdzy Kopgalis w Smiltyné, gdzie codziennie odbywają się pokazy tresury delfinów i uchatek kalifornijskich. Wielką atrakcją Kłajpedy jest Święto Morza, odbywające się pod koniec lipca. W czasie święta mają miejsce występy artystyczne i pokazy rzemieślnicze.

Mierzeja Kurońska - pas lądu długości 97 km między Morzem Bałtyckim i Zalewem Kurońskim, sformowany 5000 lat temu przez fale morskie, prądy, piasek i wiatr. Północna część Mierzei Kurońskiej (52 km) należy do Litwy, południowa do Obwodu Kaliningradzkiego. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej w 2000 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W długim, wąskim pasie lądu wiatr usypuje najwyższe nad Bałtykiem ruchome wydmy, których wysokość dochodzi do 70 metrów. Na Mierzei Kurońskiej znajduje się jedno miasto Neringa, utworzone z połączenia pięciu wiosek (Nida, Juodkranté, Preila, Pervalka i Alksnyné). Centrum administracyjne miasteczka stanowi Nida, która słynie z imprez kulturalnych, wystaw, festiwali, koncertów muzyki klasycznej, które odbywające się w Domu Kultury lub w Muzeum Tomasza Manna. Juodkrante, Alksnyné, Pervalka oraz Preila to spokojne osady rybackie, pozwalające turystom odetchnąć po trudach zwiedzania Mierzei.

Połąga (lit. Palanga) - największy i najbardziej znany litewski kurort, znajdujący się 25 km na północ od Kłajpedy. Słynie z jednego z najsłynniejszych w świecie Muzeum Bursztynu i dziewiętnastowiecznego Ogrodu Botanicznego, a także molo, z którego otwiera się piękny widok na wydmy.


Ciekawostki i porady

 • Najwygodniej dojechać autobusem do Kowna, dalej autobusem lub pociągiem do Kłajpedy. Żadnych problemów nie sprawia podróżowanie po Litwie własnym samochodem, drogi nie są gorsze niż w Polsce, z Wilna przez Kowno do Kłajpedy prowadzi autostrada.
   
 • Na Litwie przez cały rok odbywa się dużo różnego rodzaju imprez. Głębokie tradycje mają muzyka klasyczna, opera i teatr. Wysokie uznanie zdobyły coroczne festiwale muzyki klasycznej np. Pažaislio, Vilniaus, Šv. Kristoforo. Popularnością cieszy się również muzyka jazzowa. W Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Nidzie co roku odbywają się międzynarodowe festiwale jazzu. Litwa zachowała także swój folklor, co da się zauważyć zarówno w miastach, jak i na wsi. W zimie obchodzone są Zapusty - wesoła zabawa przebierańców, którzy "wypędzają zimę z podwórka". Ważną część dziedzictwa kulturowego stanowi pieśń ludowa. Popularne są ludowe festiwale pieśni i tańca. Święto Pieśni, odbywające się co pięć lat, wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
   
 • Warto odwiedzić jedyne w swoim rodzaju chrześcijańskie sanktuarium podniebne - czyli tak zwaną Górę Krzyży pod Szawlami. Jest to wysokie na 10 m grodzisko, na którym znajdują się miliony przeróżnych krzyży, małych i dużych, profesjonalnych i zbitych z dwóch desek. Do krzyży przypięte są kartki z błaganiami o pomoc, prośbami o pokój, zdrowie i innymi modlitwami. Narodową rangę Góry Krzyży podkreśliła pielgrzymka papieża Jana Pawła II, który odwiedził to niezwykłe miejsce.
   
 • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

  > Luty (16): Dzień odbudowania Państwa Litewskiego (Lietuvos valstybės atkūrimo diena),
  > Marzec (11): Dzień odzyskania niepodległości Litwy (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena),
  > Maj (3): Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja,
  > Czerwiec (24): Noc Świętojańska (Rasos lub inaczej Joninės), Narodzenie Jana Chrzciciela,
  > Lipiec: w Kłajpedzie pod koniec lipca odbywa się Święto Morza. W czasie święta odbywają się występy artystyczne i pokazy rzemieślnicze,
  > Lipiec (6): Dzień Państwowy - Dzień Koronacji Króla Litwy Mendoga.