Kryteria wyszukiwania

2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht żaglowy
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Oman - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Oman Oman - ojczyzna Sindbada Żeglarza. Blisko 3 tysiące kilometrów piaszczystych, bajecznych plaż, urozmaicone krajobrazy - tajemnicze pustynie i zielone oazy, pełna życia rafa koralowa i warunki idealne do uprawiania sportów wodnych, orientalna architektura, bogata kultura i tradycja.

Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Od wschodu obmywany jest wodami Morza Arabskiego, na zachodzie graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, a na południu z Republiką Jemenu. Oman jest jedną z ostatnich monarchii absolutnych, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym. Uznawany jest za najbardziej zachowawcze państwo rejonu Półwyspu Arabskiego, gdyż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu. Jeszcze kilkanaście lat temu turyści mieli bardzo utrudniony dostęp do skarbów naturalnych i historycznych państwa, ale po stopniowych reformach Sułtana Kadus ibn Said Al Saida, który zasiadł na tronie, kraj odwiedzają coraz liczniejsi turyści.

Teren Omanu jest w dużej części płaski. W zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. W północno-wschodniej części kraju znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju – Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. Krajobraz jest typowy dla tej części świata: pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy, jak również małe osady, labirynty bazarów, stare historyczne forty, kilometry piaszczystych plaż oraz morze. Długość wybrzeża wynosi około 1700 km i panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przejrzystość wody nie należy do najwyższych, ale świat podwodny jest bogaty: rafy koralowe, egzotyczne ryby, delfiny, wieloryby i żółwie. Można też podziwiać wraki dawno zatopionych statków.

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy – w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu bywa nawet do 50 °C. Opady są niskie, szczególnie w północnej części kraju, gdzie średnie wartości nie przekraczają 100 mm rocznie. Żeglować można przez cały rok, ale lepiej przybyć w miesiącach "chłodniejszych", czyli od listopada do lutego. Należy wystrzegać się pory monsunowej (czerwiec-wrzesień) na południu kraju.

Baza znajduje się w Al Mussanah Marina w Muscat, a na żeglarzy czeka katamaran Orana 44 z 2010 roku. Istnieje możliwość odbycia rejsu bez miejscowej załogi.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Muscat - stolica Omanu i niezwykle malowniczo położone miasto, rozdzielone pasmami skalistych gór i piaszczystych plaż, na których wybudowano fortyfikacje obronne. Dwa porty utworzono w naturalnych zatokach otoczonych skałami. Samo miasto utrzymane jest w typowej omańskiej tradycji, a nowoczesną architekturę można znaleźć w dzielnicy biznesu, Ruwi. Będąc w Muscat warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Wielki Meczet, który jest jednym z największych na świecie oraz najstarszy targ Omanu przepełniony orientalnymi zapachami.

Sur - miasteczko portowe położone około 240 km na południe od Muscat i podobno rodzinne miasto legendarnego Sindbada Żeglarza. Najciekawszym budynkiem jest stocznia, w której produkuje się tradycyjne łodzie. Warto przejść się wąskimi uliczkami i zobaczyć tradycyjne omańskie domy z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami. W bliskim sąsiedztwie Sur znajdują się zielone wąwozy i plaże R'as Al Hadd oraz R'as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi kopie doły składając jaja.

Sohar - port w regionie Betinah, słynącego z plantacji mango, limonek, bananów i daktyli. Krajobraz miasteczka doskonale uzupełnia fort położony na wysokim wzgórzu.

Półwysep Musandam - część Omanu najbardziej wysunięta na północ i oddzielona od pozostałej części przez terytorium Emiratów Arabskich. Najszybciej dostać się można samolotem z Muscat, trochę dłużej autem lub wyczarterowanym jachtem. Musandam ze względu na malowniczy krajobraz, pełen zatok, wysepek, dolin i łańcuchów górskich nazywany jest "Norwegią Wschodu". Istnieje możliwość skorzystania z oferty rejsu na tradycyjnych osmańskich łodziach.


Ciekawostki i porady

 • Główne połączenie lotnicze obsługuje lotnisko w Muscat oraz Salalah, do którego dolecieć można m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Indii i Egiptu. Drogą lądową dostać się można ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (między Dubajem a Muskatem kursują codziennie autobusy).
   
 • Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu; wizy wielokrotne, ważne jeden rok, uprawniają do wielu trzytygodniowych pobytów (między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie).
   
 • Pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Najlepszy kurs w kantorach w Muscacie/Mutrahu. Na lotnisku pobierana jest prowizja 2% i kurs jest dużo niższy. W wielu miejscach, nawet w sklepach na bazarze, można płacić kartą. Jest sporo bankomatów w dużych miastach.
   
 • Ze względu na fakt, iż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu, cudzoziemcy odwiedzający kraj, nawet jeśli nie są muzułmanami, muszą przestrzegać zasad zachowania jakie panują w świecie islamu. Zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych i zakaz spożywania alkoholu (serwowany jedynie w hotelach). Nie należy wchodzić do meczetów bez przewodnika. Podczas ramadanu (dorocznego miesięcznego postu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.
   
 • Warto odwiedzić meczet Sultan Qaboos, w którym znajduje się niesamowity perski dywan, który wyplatało 600 kobiet przez 4 lata oraz olbrzymi żyrandol dekorowany kryształami Swarovskiego o wymiarach 14x8 metrów.

 

 • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

  > Listopad (18): Dzień Narodowy,
  > Listopad (19): Urodziny sułtana Kabusa Ibn Sa'ida,
  > Muzułmańskie święta Eid-al-Fitr (koniec ramadanu), Eid-al-Adah (pielgrzymka do Mekki), islamski Nowy Rok i urodziny Proroka obchodzi się zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym.