Kryteria wyszukiwania

2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht żaglowy
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

USA - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów USA Świetne miejsce dla wszystkich żeglarzy. Stany Zjednoczone posiadają długie i różnorodne wybrzeża - wschodnie nad Oceanem Atlantyckim i zachodnie nad Oceanem Spokojnym. Można śmiało stwierdzić, że możliwości żeglugi są niemal nieskończone.

Stany Zjednoczone Ameryki to trzecie pod względem liczby ludności i czwarte pod względem wielkości terytorium państwo na świecie. Składa się ono z części kontynentalnej, w której zlokalizowanych jest 48 stanów amerykańskich, ze stanu Alaska położonego w północno-zachodniej części kontynentu amerykańskiego oraz z archipelagu Wysp Hawajskich położonych na Oceanie Spokojnym. Ponadto Stany Zjednoczone sprawują kontrole nad 14 terytoriami zależnymi, które położone są na Pacyfiku i Karaibach.

Z powodu wielkości kraju tutejszy klimat  jest bardzo zróżnicowany i każdy znajdzie coś dla siebie. Na wschód od południka 100°W występuje wilgotny klimat kontynentalny na północy i podzwrotnikowy na południu. Południowa część Florydy oraz Hawaje leżą w strefie klimatu zwrotnikowego. Wielkie Równiny położone na zachód od południka 100°W to rejony półpustynne. Wielka Kotlina posiada klimat suchy, pustynny na południowym zachodzie, śródziemnomorskich na wybrzeżu Kalifornii, a morski na wybrzeżu Oregonu i Waszyngtonu. Klimat Alaski jest subarktyczny i polarny. Stany położone nad Zatoką Meksykańską są narażone na częste występowanie huraganów.

Linia brzegowa, bez wysp na Pacyfiku i Atlantyku, ma długość 19 924km i jest słabo rozwinięta. Jedynie na północno-wschodnim wybrzeżu i na południowych urozmaicają ją zatoki, półwyspy i przybrzeżne wyspy. W wielu miejscach brzeg morski został przeobrażony przez człowieka, dotyczy to w szczególności takich metropolii jak Nowy Jork i Los Angeles. Wybrzeże Stanów Zjednoczonych można podzielić na kilka stref, które różnią się od siebie typem wybrzeża i ogólnym zarysem linii brzegowej. Wzdłuż wschodniego wybrzeża rozciąga się Nizina Atlantycka, która łączy się na południu z równinną Niziną Zatokową z licznymi lagunami i barierami piaszczystymi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Na wybrzeżu Atlantyku znajduje się największe na świecie skupisko miast - Bosnywash Megalopolis. Zatoka Meksykańska, wraz z Morzem Karaibskim i systemem cieśnin morskich, określana bywa mianem Amerykańskiego Morza Śródziemnego. Równolegle do wybrzeży Oceanu Spokojnego ciągną się Góry Nadbrzeżne. Głównymi zatokami są tu: podłużna Zatoka Kalifornijska na południu i rozległa zatoka Alaska na północy. Należące do USA Hawaje są archipelagiem wysp wulkanicznych z wygasłymi i czynnymi wulkanami.

Najbardziej popularnymi miejscami do żeglugi są: na wschodnim wybrzeżu Floryda (Key West, Miami i Saint Petersburg) oraz Annapolis, a także Anacortes na zachodnim wybrzeżu. Infrastruktura żeglarska jest bardzo dobrze rozwinięta i stoi na wysokim poziomie, chociaż usługi nie zawsze należą do najtańszych.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Annapolis (rejsy rozpoczynają się z The Port Annapolis Marina on Back Creek) - stolica stanu Maryland, siedziba hrabstwa Anne Arundel, port nad zatoką Chesapeake. Samo miasto jest znanym ośrodkiem turystycznym ze względu na obserwatorium oceanograficzne, oraz naukowym, ponieważ znajduje się tam słynna Akademia Marynarki Wojennej. W mieście zachowała się oryginalna zabudowa miejska oraz domy w stylu kolonialnym (XVIII w.). Warto odwiedzić muzeum oraz budynki stanowe (m.in. State House).

Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) - największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim wejściem o szerokości 37km (między południowym końcem półwyspu Delmarva i miastem Norfolk w stanie Wirginia), jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. W najwęższym punkcie, niedaleko miasta Annapolis w stanie Maryland, szerokość zatoki wynosi tylko 6,9km i w tym miejscu przebiega przez nią most. Do zatoki uchodzi około 150 rzek i strumieni. Największe z nich to: Susquehanna, Potomak, James, Appomattox, Rappahannock, Patuxent, Choptank i York.

Floryda - stan położony na południowym-wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda. Oblewany jest przez wody Oceanu Atlantyckiego od wschodu i Zatoki Meksykańskiej od zachodu. Półwysep ma bardzo długą linię brzegową, świetnie nadaje się ona do eksplorowania przez turystów, którzy czarterują tutaj jacht. Przy archipelagu wysp Floryda Keys rozpościera się trzecia pod względem wielkości rafa koralowa na świecie. W tej części kraju panuje klimat wilgotny klimat subtropikalny, a jego cechą charakterystyczną jest rozpoczynający się z początkiem czerwca i kończący w październiku sezon huraganowy. Dzięki bliskości oceanu najwyższe temperatury rzadko przekraczają 38 stopni. To właśnie na Florydzie zaobserwowano najdłuższy okres słonecznej pogody, który trwał 768 dni. Wybrzeża Florydy gwarantują różnorodność co do warunków żeglugi - od otwartych wód Atlantyku po płytkie i mętne wody Everglades. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele portów jachtowych. Panujące na Florydzie zasady i przepisy dotyczące żeglugi, oraz warunki żeglarskie są bardzo podobne do warunków panujących na Karaibach.

Miami (rejsy rozpoczynają się z Bayshore Landing Marina) - najbardziej ekscytujące i najdalej wysunięte na południe duże miasto w kontynentalnych USA. O jego klimacie decydują przede wszystkim mieszkańcy. Z powodu hiszpańskojęzycznych emigrantów, którzy przez wiele ostatnich lat przybyli na Florydę z krajów środkowej i południowej Ameryki, dominuje tu język hiszpański. Największą atrakcją miasta jest dzielnica "Little Havana" - kolorowa, rozświetlona, pełna barów, knajpek i klubów. Ciekawymi miejscami są także dzielnice: Miami Beach, Boca Raton, Coconut Grove czy wysepka Key Biscane, które bardziej przypominają niezależne "miasta" z własną historią. Niezależnie od dzielnicy, Miami tętni życiem niemal przez całą dobę. Większość turystów w pierwszej kolejności udaje się w stronę Miami Beach i jej najpopularniejszej części - South Beach, z przepiękną architekturą lat trzydziestych. Na liście atrakcji nie może zabraknąć centrum rozrywkowego Disney World, Ośrodka Kosmicznego im. J.F. Kennedy'ego, Parku Narodowego Everglades oraz słynnego Oceanarium. Tu również zaczyna się połączony mostami łańcuch wysepek Florida Keys zakończony miasteczkiem Key West położonym zaledwie 90 mil od wybrzeży Kuby.

Key West - miasto i ostatnia wyspa w archipelagu Florida Keys. Znajduje się tu bardzo bogate zaplecze gastronomiczne, rozrywkowe i żeglarskie z portem turystycznym nad Cieśniną Florydzką. Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (147km na północ od Hawany). W Key West znajdowała się historyczna baza Marynarki Wojennej USA, a obecnie straży przybrzeżnej USA. Warto wybrać się pod obelisk symbolizujący najdalej na południe wysunięty punkt Stanów Zjednoczonych, dom-muzeum Ernesta Hemingwaya, Muzeum Wraków, Key West Aquarium, latarnię morską. Średnia roczna temperatura wynosi 26°C i nigdy nie zanotowano wartości poniżej zera.

Saint Petersburg - miasto na półwyspie Pinellas, nad zatoką Tampa (Zatoka Meksykańska), w zespole miejskim Tampa-Saint Petersburg-Clearwater. Ciekawostką jest fakt, iż nazwa miasta pochodzi od Sankt Petersburga w Rosji, w którym dużą część dzieciństwa spędził jeden z założycieli miasta, Peter Demens.

Anacortes (k. Vancouver) - miasto w stanie Washington, blisko granicy z Kanadą. Amerykańska część archipelagu (pozostała część należy do Kanady) liczy 743 wyspy, z których tylko około jedna szósta jest zamieszkana, jedynie 176 nosi własne nazwy, a tylko 428 nie są zalewane podczas przypływu. Urozmaicona linia brzegowa, bliskość dziesiątek małych i większych wysp, liczne mariny dają możliwość odskoczni od cywilizacji na własnej łodzi żaglowej bądź motorowej. Sieć wodnych parków dla żeglarzy z wytyczonymi kotwicowiskami, pomostami oraz niezliczona ilość wysp, fiordy, spadające do oceanu góry i lodowce, a także foki, wydry, wodne ptactwo, stada orek, tworzą urocze i niezapomniane miejsce.


Ciekawostki i porady

 • Najszybciej do Stanów Zjednoczonych dostaniemy się samolotem m.in. z Polski. Na miejscu warto korzystać z krajowej siatki połączeń lotniczych, która jest świetnie zorganizowana i rozwinięta. Stany Zjednoczone mają bardzo rygorystyczne prawa imigracyjne, co dotyczy także turystów. Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych - nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection). Warto pamiętać, że formalności te zabierają trochę czasu. Od połowy 2009 roku, władze imigracyjne na lotniskach, bezwzględnie przestrzegają wymogu legitymowania się ważnym paszportem przy wyjeździe z terytorium Stanów Zjednoczonych.
   
 • Jako pierwsi do brzegów Ameryki dotarli wikingowie - 500 lat wcześniej niż Kolumb.
   
 • W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu oraz kontroli osobistej mieszkańców i turystów. Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków.
   
 • Podczas kontroli policyjnej nie należy wysiadać z auta, trzeba otworzyć okno, trzymać ręce na kierownicy i poczekać na instrukcje funkcjonariusza. W wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani nawet mieć przy sobie nieopakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
   
 • Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne, zazwyczaj oznakowane komunikatem "Private Property - No Tresspasing".
   
 • Kuchnia tak dużego i niejednolitego kraju jest naturalnie bardzo zróżnicowana. Na współczesny sposób żywienia Amerykanów składają się wpływy dawnej kuchni plemion indiańskich, kuchni przywiezionej przez emigrantów z Europy i Chin oraz potraw afrykańskich niewolników. Niektóre dania, uważane obecnie za typowe przykłady kuchni amerykańskiej, w rzeczywistości pochodzą z innych krajów. Można tu wymienić np. hot-dogi i hamburgery, które są modyfikacją potraw niemieckich. W ciągu dnia je się tutaj zazwyczaj trzy posiłki: śniadanie, lunch oraz obiad w porze europejskiej kolacji. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, którego charakterystycznymi elementami są: sok owocowy, płatki mączne lub zbożowe, naleśniki z mąki pszennej lub kukurydzianej, jajka z szynką lub bekonem, kawa ze śmietanką, bułki, ser i wędlina. Na lunch jada się sandwicze, natomiast obiad składa się z co najmniej trzech ciepłych dań.
   
 • Stany Zjednoczone słyną z różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Do najciekawszych można zaliczyć:

  > Luty: Miami International Boat Show - międzynarodowe targi żeglarskie w Miami,
  > Maj: Annapolis Spring Sailboat Show - wielkie targi żeglarskie w Annapolis, w stanie Maryland,
  > Lipiec (4): Dzień Niepodległości, hucznie obchodzony w całym kraju,
  > Październik - w Key West corocznie odbywa się Fantasy Fest z duża dozą alkoholu, nagości i erotyki, 
  > Październik: United States Sailboat Show i United States Powerboat Show - wielkie targi żeglarskie i motorowodne w Annapolis, w stanie Maryland, 
  > Październik (12): Dzień Kolumba, święto obchodzone w wielu państwach obu Ameryk (w tym w USA) i w Hiszpanii, upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, 
  > Listopad (11): Dzień Weterana, odnosi się przede wszystkim do żyjących żołnierzy, natomiast święto pamięci tych, którzy zmarli w walce o dobro kraju, obchodzi się w ostatni poniedziałek maja. Nazywa się Memorial Day lub Decoration Day, 
  > Listopad (4.czwartek): Święto Dziękczynienia - pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 roku.